17 nisan 1993:
Turgut Özal, 17 Nisan 1993′te 5 ülkeyi kapsayan 12 günlük Türkistan gezisinden sonra ölmüştür.

24 ocak 1993:

uğur mumcu

 

Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993′te Ankara’da Karlı Sokak’taki evinin önünde, arabasına konan C-4 tipi plastik bombanın patlaması sonucu suikaste kurban giderek yaşamını yitirdi.

 

17 şubat 1993:
Eşref Bitlis, 17 Şubat 1993′te Beechcraft B200 King Air tipi uçağın henüz aydınlanamayan nedenlerle düşmesi sonucu öldü.

5 şubat 1993:
adnan kahveciAdnan Kahveci,5 Şubat 1993 tarihinde eşi ve iki çocuğu ile birlikte Bolu-Gerede yakınlarında trafik kazası geçirdi. Adnan Kahveci ve eşi olay anında hayatlarını kaybederken, 17 yaşındaki çocukları Aslıhan Kahveci yaralı olarak kurtuldu ancak, bitkisel hayata girdi ve 10 gün sonra vefat etti.

 

4 kasım 1993:
cem erseverCem Ersever,Orgeneral Eşref Bitlis’in şüpheli ölümünden sonra Mart 1993′te bu olayı protesto etmek için askerlikten istifa etti ve Mayıs 1993 ayında Milliyet gazetesine faksladığı özgeçmişinde “1984 yılından bugüne kadar yapılan yanlışlar, ihanetler ve ugulamalar konusunda Türk kamuoyunun aydınlatılması gerektiğine inanıyor ve görüşmeler sonunda belirlenecek bir tarihde Türk basınıyla kamuoyu önünde Celal Talabani’nin ihanetleri PKK ilişkileri, Güneydoğu’daki gerçek durum, köy korucuları, itirafçılar, faili meçhul cinayetler hakkında ve bazı siyasilerin örgütsel konumları hakkında açıklamalarda bulunacağımı beyan ediyorum.” ve “Güneydoğu Anadolu’daki olayların gerçekleri Türk milletinden gizleniyor” dedikten birkaç ay sonra 4 Kasım 1993′te elleri önden bağlanmış kafasına iki el ateş edilmiş cesedi, Ankara Elmadağ ilçesi çıkışında bulundu.

2 temmuz 1993:
madımakMadımak Olayı, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nin radikal İslamcılar tarafından yakılması ve çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan olaylardır. Ayrıca dışarda toplanan göstericilerden de iki kişi hayatını kaybetmiştir.

5 temmuz 1993:
Başbağlar olayı,5 Temmuz 1993′de, Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar Köyü’nde PKK tarafından 33 sivilin öldürüp köyün ateşe verildiği olay. PKK lideri Abdullah Öcalan olaydan habersiz olduğunu ve olayın sorumlusunun Dr. Baran kod adlı bir PKK sorumlusu olduğunu ifade ederek, katliamı PKK’nın düzenlediğini kabul etmiştir.

25 mayıs 1993:
Bingöl katliamı. 25 Mayıs 1993′de silahsız 33 er Bingöl-Elazığ karayolunda yol kesen teröristler tarafından araçları durdurulup aşağı indirilmiş. Sonra da katledilmişti.

 

1 Yorum

1 Yorum 1993′te neler oldu?

  1. Yorumhane on 25 Aralık 2012 at 02:10 Cevapla

    88′li olduğum için bazısını hartırlıyorum Madımak’ın tvlerde olduğunu hatırlıyorum.Karanlık dönemler resmen…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki yazıyı okuyun:
Facebookta Asparagas Haber !

Milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yaptığı için çoğu zaman kötü amaçla da kullanılabilen Facebook'ta yeni bir asparagas gelişme yaşandı. Facebook’ta ileti...

Facebook’ta Hareketler Dökümü

Facebook'ta bugüne kadar yaptığınız eylemleri toplu olarak görebilirsiniz.Bunun için Facebook hesabınıza girin ve profil sayfanızda kapak resminizin hemen altında bulunan...

Kapat