Acı Bir Şey Yediğimizde Neden Burnumuz Akar?

gripBazılarımız acı yemeyi seveler.Özellikle kebap çeşitleri acıyla daha da lezzetli olurlar.Ama acı biraz fazla geldiğinde hemen burnumuz akmaya başlar ve bir süre bunu engelleyemeyiz.Ancak acının etkisi geçtikten sonra burnumuzun akması durabilir.Peki, acı yediğimizde neden burnumuz akar?

Bunun sebebi acı, baharatlı ya da keskin kokulu yiyeceklerin mukus salgısının incelmesine ve kolayca akar hale gelmesine sebep olmalarıdır.Bu tür yiyeceklerin bu sayede ciğerlerin ve solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olduğu biliniyor. Acı bir şey yediğimizde gözlerimiz yaşarır ve burnumuz akmaya başlar. Aslında eşzamanlı olarak aynı şey akciğerlerimizde de olur.
Acı yiyeceklerin özofagus yani yemek borusundaki ve midedeki sinir uçlarını uyararak vücudumuzun bu tip tepkiler vermesine yol açtığı düşünülüyor.

Kimi araştırmacıların çalışmaları, acı yiyeceklerin içinde bulunan Maddelerin, solunumla ilgili hastalıklarda kullanılan ilaçlardaki maddelerle çok benzeştiğini ortaya koymuş. Bunlara ek olarak mukus salgısını bu şekilde hareketlendiren maddelere “mukokinetik’ dendiğini belirtmekte fayda var.Kırmızı biber bu tip maddelerin en iyi örneği. Sarımsağın ve soğanın ise mukus temizleyici özelliği vardır.

Cevap Yaz