renk-paletiBeden dilindeki göstergeleri kıyafet,renkler, saç biçimi,aksesuarlar,aparatlar,dövmeler,zaman kullanımı..şeklinde maddeleyerek çoğaltabiliriz.Bu başlıkta hayatımıza farkında olmasak da hakim olan renklerden bahsedeceğim.

Öncelikle dekorasyon üzerinde renklerin kullanımı ve gizli mesajlarını yazalım.

Pembe:uzaklaştırıcı,tatlı,yoğun,monoton.

Yeşil:Uzaklaştırıcı,soğuk,durağan,rahatlatıcı,dinlendirici.

Sarı:Yakınlaştırıcı,açık,ışıyan,şaşaalı,hafif,teşvik edici,canlı,davetkar.

Turuncu:Sıcak, kuru, ön plana çıkan,teşvik edici, canlı, davetkar.

Kırmızı: Yakın, ışıyan, sıcak, canlı, heyecan verici,hırslandırıcı.

Mavi:Uzaklaştırıcı,durağan,sıkı,soğuk,taze, pratik.

Açık Mavi: Uzaklaştırıcı,serin, ıslak,pasif,hijyenik,dinlendirici.

Koyu Pembe:Yankınlaştırıcı, ağır, temin edici,pasif.

Mor: Arzulayıcı,susatıcı,garipsenen,pasif.

Beyaz: Genişletici,uzaklaştırıcı,rahat,hijyenik,temiz.

Açık Gri: Uzaklaştırıcı,hafif,rahat,kolay,uygun.

Koyu Gri:Ağır,sıkı,yakınlaştırıcı,bunaltıcı,yerleştirici.

Siyah:Ağır, sıkı,yakınlaştırıcı,bunaltıcı,boğucu,sıkıcı.

Bu renklerin kombinleri çok önemlidir.Mesela sınıf ortamını ele alalım.Sınıf öğretmeninin her daim öğrencilerinin dikkatini kontrol etmesi zordur.Bu yüzden ortamın renkleri öğrencileri teşvik etmeli.Sınıfta daha çok canlı renkler kullanılmalıdır.Karşı tarafın düşünmesini istiyorsanız yeşili kullanın.Açık-koyu renk zıtlığını sınıfta oluşturabilirsiniz.Böylece beyin sabit kalmaz.

Dekorasyon dışında üzerimizde taşıdığımız kıyafetlerin renkleri de önemlidir.Kişisel zevk ile seçilmiş olan renkler insan doğasını , psikolojisini yansıtır.Bu yüzden renklerin mesajlarını bilmek önemlidir.Yine tek tek renkleri ele alalım.

Kırmızı:Bu renk sıcak renkler grubundadır.Kırmızı tansiyonu yükseltir ve kan akışını hızlandırır.Hatta bu yüzden gençliğe hitap eden markalarda kırmızı rengi sıkça kullanılır.(nike,puma,little big..)Her zaman dikkat çeken bir renk olmuştur.Kırmızının müthiş bir enerjisi vardır.Hem çevreye yayar hemde kendi üzerinde daimi olarak barındırır.Birçok logoda da kullanıldığı görülür.(cocacola,ülker,burgerking, kfc,algida,audi,kia,sabah gazetesi, milliyet…)

Sarı:Geçiciliği anlatır.Bu yüzden taksiler sarıdır.Kırmızı ile müthiş bir uyumu vardır.İştah açar ve hızlı yemeye tetikler.Bu yüzden fast-food markaları bu iki rengi sık kullanır.Sembolizmde sarı ölümü hatırlatır.En az pigmentle yaratılan renk olduğu için tabiatta en çok rastlanan renklerden birisidir.Mesela hiçbir banka (geçiciliği yansıttığı için)sarı rengini direk olarak kullanmaz.Portakal, bronz yada bakır gibi tonlarını kullanır.Şimdiye kadar sarı rengini baskın olarak kullanan tek banka vakıfbank’dır.Sonuç olarak sarı renginin insan üzerinde kalıcı bir enerjisi yoktur.Dikkat çeker ama kalıcılığı yoktur.

Kahverengi: Durgunluğu anlatır.Sabitlemeyi bilinç altına yollar.Kahverengi aynı zamanda teklifsiz rahat bir renk olarak kabul edilir.Mesela resmi bir konuşmada siyah yada lacivert yerine kahverengini tercih ederseniz karşı tarafın yaklaşımı biraz daha rahat olacaktır.

Beyaz,mor, altın rengi,siyah; bu renkler asilliği simgeler.

Siyah:Matem rengidir.Gücü ve tutkuyu da temsil eder.Hırsın da bir ifadesidir.İş görüşmelerinde, resmi törenlerde,.. daha çok tercih edilmelidir.

Beyaz:Saflıktır.İstikrarı,devamlılığı, temizliği simgeler.Bu yüzden üzerinizde fazlaca şaibeler olduğunu hissediyorsanız beyaz ağırlıklı giyinebilirsiniz.İmajınızı temiz olduğunuz yönünde niteler.

Mor: Depresyon rengidir. Nevrotik duyguları açığa çıkardığı için insanların bilinçaltında korkuttuğu tespit edilen bir renktir.

Gri: Çok statik bir renktir.Ne enerji verir ne de enerji alır.Ağır bir renktir.Hareketsizliği ve yavaşlığı temsil eder.

Gümüş rengi:Burjuvazidir.

Mavi:Sonsuzluğu anlatır.Sakinliği vurgular.Mavi özellikle lacivert kozmik bir renk olarak kabul edilir, sonsuzluğu otoriteyi,verimliliği çağrıştırır.O yüzden dünyadaki firmalarından çoğu logolarında maviyi kullanır.Mavi, yeme içgüdüsünü azaltan bir renktir.

Altın rengi: Varlığı simgeler.Enerjiden çok gösteriş olarak kendine güveni sağlar.

Pembe:Şeker renktir.Aynı zamanda tehlikeli bir renktir.Çok iddalıdır ve süper bir enerji verir.

Notlar: Yeşil ve sarı: Birlikte albeniyi artırır. (Kipa bunu kullanıyor mesela.)

Yeşil ve mavi:Kullandığınız ortamda üreticilik artar.

 

 

Yorum Yaz

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki yazıyı okuyun:
Türkçe Kelimeleri Nasıl Ayırt Edebiliriz?

1-Türkçe kelimelerde artlık-önlük uyumu vardır.Yani Türkçe kelimeler büyük ünlü uyumuna uyar. 2-Türkçe kelimeler küçük ünlü uyumu kurallarına uyar. 3-Türkçe kelimede...

Kapat