Böceklerden Elektriğe Ulaşıldı!

Elektrik, insanlık için her türlü alanda ihtiyaç duyulan en temel gereksinimlerden biri. Bu nedenle de, sınırlı olan kaynaklardan faydalanarak en ucuz ve en faydalı elektriği üretmek adına yıllardır bir çok bilim insanı ve bilim derneği, çok sayıda çalışmalar yapmıştır, yapmaktadır. İşte, bu çalışmaların sonuncusunun haberi en ilginç bir şekilde Amerika’dan geldi.

Amerikan Kimya Derneği bir çok deney ve araştırma sonrasın da, canlı bir hamam böceğini kullanarak elektrik elde etmeyi başardı. Deneylerin Case Western Üniversitesi içerisin de başladığı ve ilk olarak farklı hayvanların da bu şekilde denendiği belirtildi. Lakin, bir çok hayvandan tam olarak istenilen etki ve verimin alınmadığı söylendi. Lakin, farklı bir tür hamam böceği, doğal olarak farklı bir şekeri içerisin de bulundurmakta. Bilim adamları ise; bu potansiyeli kullanmak adına, bir yakıt hücresini hamam böceğine yerleştirmişler. Bu aşama sonrasında; böcekte var olan şeker ile, havada ki oksijeni birleştiren deneyin sonucunda, elektrik üretmeyi başarmışlar.

Bilim adamları; bu deneyin ardından yaptıkları açıklama da temel olarak bu şekilde üretilen elektriğin büyük bir kaynak olmadığını, lakin; ufak teknolojik cihazların ve aletlerin şarj edilmesi aşamasın da ciddi oranda faydalı olabileceğini belirtmişler. Ayrıca, sürekli olarak gelişmekte ve büyümekte olan dünyada ki elektrik ihtiyacını farklı yollar ile karşılama konusunda da bu şekilde ki bir üretimin büyük bir emsal teşkil edeceği belirtilen durumlar ve sonuçlar arasında yer alıyor.

Üstelik, tıbbi açıdan insan sağlığına doğrudan faydalı olan bir çok alet içinde bu şekilde bir elektrik üretimi büyük oranda yardımcı bir etken olabilecek. Bilim adamları, bu şekilde farklı açılardan ve canlılardan elektrik üretme deneylerine devam edeceklerini de belirttiler ki bu gerek bilimin gelişmesi, gerek insanlığın en temel ihtiyacı olan elektriğin farklı yollar ile üretilmesi konusun da oldukça önemli bir haber. Ayrıca, şunu da belirtmekte fayda var ki; daha önce Shiitake adlı bir mantar içerisinde de gene bu şekilde bir elektrik üretimi sağlanmış idi.

Cevap Yaz