Dostoyevski 6 E Kitap


1) Başkasının Karısı-Namuslu Hırsız

2) Beyaz Geceler

3) Yeraltından Notlar

4) Budala

5) Karamazov  Kardeşler

6) Öteki Ben

Yeraltından Notlar hakkında ;

”Bu notlar da bunların yazarı da besbelli hayal ürünüdür. Bununla birlikte, toplumumuzun durumunu, yapısını göz önüne alacak olursak, bu notların yazarı gibi kişilerin aramızda bulunmasının yalnızca mümkün değil, aynı zamanda zorunlu olduğunu kabul ederiz. Benim bütün istediğim, pek yakın bir zaman öncesinin tiplerinden birini herkesin gözü önüne daha açık olarak sermektir. Bu tip, henüz tükenmemiş bir kuşağın temsilcisidir.”2 ve başka yerde de şunu: “…aklı başında ve namuslu bir adamın sözünü etmekten en çok hoşlanacağı konunun ne olduğunu bilir misiniz? Cevabı, kişinin bizzat kendisidir… şimdi ben de size kendimden bahsedeceğim…”(s.12)

derindusunce.org

Karamazov  Kardeşler hakkında ;

Yapıt, psikolojik bir romandır. Dostoyevski, bu roman­da insan ruhunun derinliklerine inmiştir. Olay, Rus­ya’nın bir taşra kentinde on dokuzuncu yüzyıl ortala­rında geçer.
Baba, Pavlovic Karamazov ahlaki düşünlükleri olan, bencil, zengin biridir. Zengin bîr kadınla evle­nir, bütün malını aldıktan sonra, onu terk eder. Kadın yoksulluk içinde ölür. Bu evlilikten Dimitri (Mitya ) adında bir oğlu olur. Evlendiği İkinci karı­sından da İvan ve Aleksi ( Alyoşa ) adında iki ço­cuğu olur. Bu kadın da, Karamozov’un çektirdiği acılara dayanamayıp çıldırır ve ölür. Subay olan Dimitri, günün birinde annesinden kalan mirası babasından alacağını düşünür. İvan, üniversiteyi bitirmiş, ünlü bir yazardır. İkinci karısından olan Smerdiyakov saralıdır. Kardeşlerin en İyisi Aieksi ( Alyoşa ) bir papazdır. Dimitri soylu bir kız olan Katerina İle nişanlanır. Annesinden kalan mirası isteyince babasıyla arası bozulur. Bir gece baba Karamazov öldürülünce, Dimitri suçlanır. Tutuklanır, ivan, cinayeti Smerdiyakov’un işlediğini bilmesine karşın, Dimitri’nin karısı Katerina’ya aşık olduğun­dan sesini çıkarmaz. Fakat vicdan azabına daya­namaz, beyin kanaması geçirir. Smerdİyakovda kendini asınca, mahkemede gerçek ortaya çıkmaz. Dimitri Sibirya’ya yirmi yıllık sürgüne gönderilir.

edebiyatsayfasi.com

Öteki Ben hakkında ;

Fyodor Dostoyevski’nin 1846 yılında yayınlanan novellasıdır.

Bu kitap yazarın “İleride Öteki Ben’den benim başyapıtım olarak bahsedecekler” sözüyle de farklı bir anlam kazanıyor.

Dostoyevski’nin bu romanında yeni bir keşfe çıkar okur; kahramanımızın dünyasının ikiliği ve gerçeklik dediğimiz zeminin kayganlığı merkezinde psikolojik bir yolculuk yapar. Günümüzde dahi edebiyattan sinemaya yansımalarını halen gördüğümüz parçalanmış zihnin kurguladığı dünyalar Dostoyevski’nin eşsiz psikolojik anlatımıyla gerilimi son ana dek süren sürükleyici bir romanda karşımıza çıkıyor;

7. dereceden devlet memuru Jakov Petroviç Goladkin, bir sabah işyerindeki masasının karşısında, kendisiyle aynı adı taşıyan, kendisine tıpatıp benzeyen bir memurun oturduğunu görür. Bu onun ikizi, kendisinin öteki beni gibi bir şeydir. Bu ikisi arasında, sonunda Goladkin’i deliliğe kadar sürükleyecek gülünç bir mücadele başlar.

Goladkin, Dostoyevski’nin Ecinniler’de, Delikanlı’da, dolaylı da olsa Suç ve Ceza’nın Raskolnikov’unda da karşımıza çıkaracağı bir sorunsalın; kişilerin, özdeşliğini arayan, onu kurmaya çalışan yarılmış tiplerin ilk örneklerindendir. Dostoyevski bu romanda, Kafka
‘da da gördüğümüz, bireyin dünyasını içten dışa, bilinç açısından kurma tekniğinin de en yetkin örneklerinden birini sunar. Parçalanmış bilincin kurduğu dünya ise tuhaf olduğu kadar ürkütücü, anlamsız ve tehlikelidir.

Topluma ait olamayan kendisiyle sürekli çatışan sosyal hayatın dışına itilen bir anti kahraman olan Yakov Petroviç Golyadkin’in zihinsel tutarsızlığının insanlarla iletişimini zorlaştırdığı giderek kendini ötekileştirdiği bir çatışma konusu olan; Öteki ben - novella – kitabını bizlere bu yönde sunmuştur Usta Yazar.

“Öteki Ben Dostoyevski’nin yazdığı en güzel şeydir.” diyerek Beğenisini dile getirmiş, Rus asıllı ABD’li yazar Vladimir Nabokov.

toplumdusmani.net

İndirme Linkleri

Hotfile:  indir

Fileserve: indir

Wupload:  indir

 

 

Dostoyevski 6 E Kitap ile Benzer Yazılar:

17 Haziran 2011 Saat : 7:10

Dostoyevski 6 E Kitap Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

SPONSORLAR

Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı...

E-POSTA ABONELİĞİ

E-Posta adresiniz:

Delivered by FeedBurner

E-Postanıza gelecek olan onay linkine tıklamayı unutmayın.

site ekle

Bu sitede yer alan dökümanlar tanıtım amaçlıdır.Edinilen Dökümanlar 24 saat içinde kullanıcılar tarafından silinmelidir.
Telif Hakkı nedeniyle iletişime geçildiği takdirde,ilgili bağlantı ve linkler gözden geçirilerek 72 saat içerisinde gerekli işlem yapılacaktır.

Bu siteden Alıntı yapılabilir.Alıntı yapıldığı zaman lütfen Kaynak linkini konu içeriğinde gösteriniz.