Tüm Kategoriler

E-Mail Adresinizi Yazınız ve Onaylayınız...

Sayac

Fotoğraf Makinesi Alma Kılavuzu

Fotoğraf Makinesi Alma Kılavuzu

Smart diye tabir ettiğimiz basit ve ev tipi kullanım için üretilmiş basit makinalardır. Smart bir fotograf makinası almak istiyor ancak teknik özelliklerinden fazla anlamam nelere dikkat etmem gerekir diye düşünüyorsanız bu makaleyi okumanız faydalı olacaktır. Profesyonel fotograf makinaları profesyonel çekimler için üretildikleri için özellikleri fazla ve detaylıdır o yüzden bu konuda bilginiz yoksa bir profesyonelden […]

31 Mart 2013 Pazar - 172 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Smart diye tabir ettiğimiz basit ve ev tipi kullanım için üretilmiş basit makinalardır. Smart bir fotograf makinası almak istiyor ancak teknik özelliklerinden fazla anlamam nelere dikkat etmem gerekir diye düşünüyorsanız bu makaleyi okumanız faydalı olacaktır. Profesyonel fotograf makinaları profesyonel çekimler için üretildikleri için özellikleri fazla ve detaylıdır o yüzden bu konuda bilginiz yoksa bir profesyonelden yardım almanız yararınıza olacaktır.

Smart Fotograf makinası alım kılavuzu temel bilgiler
Öncelikle ev ve dışarıda kullanmak için alacağınız makina için arayacağınız özellikler ne olmalıdır bı konularea kısaca değinelim. Öncelikle megapiksel olarak yüksek megapikselli makinaları kıyaslamayın. Yüksek megapiksel demek daha iyi çekim demek değildir. Kamera ve mercek yapısı ve objektif özellikleri hakkında bilgiler alın. Fotograf makinasının mercek üreticisi kim mercek konusunda deneyimli olan firma ve şirketin mercekleri kullanılmışmı bu en önemli özelliklerden birisidir.

Fotograf makinasının çekim kalitesini test edin
Alacağınız fotograf makinasının çekim kalitesini test etmeden kesinlikle almayın. Öncelikle mağazanın daha az ışık alan yerleri varsa bu bölgelerde denemeye çalışın çünkü mağaza gibi yerlerde ışık miktarı oldukça fazladır ve çekim kalitesini etkiler mağazada çekmiş olduğunuz resimleri evde çekemeyebilir ve hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ayrıca çektiğiniz resimleri sadece fotograf makinası ekranından bakmakla kalmayın bir bilgisayara aktarılmasını rica edin ve bilgisayarda netlik durumuna bakın hatta led tv’lerde görüntülemeye çalışın. Sonuçta bu resimlere bakacağınız platformlar buralar fotograf makinası ekranı değil bu yanıltıcı olabilmektedir.

Ccd ve Cmos nedir?
CCD veya CMOS, bildiğimiz elektronik devrelerdir ve sürekli kullanılan “elektronik film” denilebilir.Filmler bir kere kullanılırken bu sensörler tekrar tekrar kullanılır. Bu cihazların üzerinde, en az cihazın çözünürlüğü kadar sensör vardır ve bu devreler, o noktaya düşen ışığı piksel cinsinden sayısallaştırıp dijital ortama yansıtırlar ve sayısal ortamda saklanır hale gelmiş olurlar.

Megapiksel yanıltıcı olabilir?
Yüksek MP daha iyidir ama diğer koşullar olmadan çok yanıltıcıdır. Özellikle bu günlerde bir magapiksel çılgınlığı yaşanmakta ve megapikseller havada uçuşmaktadır. Ancak bundan 2, 3 yıl önce kullanılan makinaların performansı ile arasında fark olarak çok büyük farklar yoktur ve çekim kalitesi kullanılan malzemeler ile orantılı olarak yükselmemiştir. Yüksek MP için seçim yapacaksanız diğer özellikleri göz önünde bulundurmanız gereklidir bu koşulları sağlayan en iyi makina tercihiniz olacaktır. Bu sebeple sadece MP’e bakarak karar verme yanında (CMOS/CCD) bakmak da gerekmektedir.

Donanım ve aksesuarları sorun.
Alacağınız fotograf makinasının gereksinim duyduğu ek yazılımlar yada ek donanım veya raçlar neler ve bunların fiyatını sorun. Örneğin bir Sd kart ile çalışıyorsa bu kart ne kadar ve ne gibi özellikleri olması gerekiyor. Örneğin şuanda ucuza alacağınız bir makina için 40-50 arası para ödetyerek birde kart satın almak zorunda kalabilirsiniz.

Kaynak: turkeyhostonline.com

Bir Cevap Yazın

BLOGDAN @ 2013
iPortal Kodlayan: Özer Gül