Khaled Hosseini Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş E-Kitapları


UÇURTMA AVCISI

Kitapta, iki küçük çocuğun hayat hikayesi anlatılıyor. Kahramanlarımız, Emir ve Hasan. Olaylar, Afganistan’da başlıyor ve Amerika’da sonlanıyor.

Emir zengin ve herkes tarafından sevilen bir babanın oğludur. Hasan ise Emirlerin malikanesinde çalışan hizmetçinin oğludur. İki çocuğun ortak yanları var ki ikisinin de annesi yoktur ve aynı kadından süt emmiştir. Bu iki çocuk birlikte büyür ve iyi arkadaş olurlar. Fakat bir sorun var; o da Hasan’ın ırkı diğer Afganlardan farklıdır. Afganistan’da pek sevilmeyen bir ırktır bu. Sokakta zengin Afganlar tarafından sürekli küçümsenir ve alay edilir.

Ruslar Afganistan’a saldırmadan önce sürekli uçurtma şenlikleri düzenleniyormuş. Bu çocuklar da uçurtma uçurmayı ve onları savaştırmayı çok seviyor. Günün birinde Emir, Hasan’ın yardımıyla yarışmayı kazanır ve yere son düşen uçurtmayı yakalamaya giden Hasan, bir kaç kötü çocuğun saldırısına uğrar. Çocuklardan biri Hasan’a tecavüz eder. Bunu uzaktan gören Emir, bu olaya dur demek ister ama; korkaklığı yüzünden sesini çıkaramaz ve bu vicdan azabı sürekli acı çekmesine yol açar. Günün birinde Hasan ve babasını evden kovmak için onlara iftira atar ve gururlu Hasan ve babası, Emir’in babasına bir şey söylemeden evden giderler.

Afganistan işgal altındayken yaşanamayacak bir yer haline gelir ve babası ve Emir, Amerika’ya gitmek zorunda kalır. Orada zor koşullar altında yaşarken, Emir güzel bir Afgan kızına aşık olur ve evlenirler.

BİN MUHTEŞEM GÜNEŞ

baş kaharaman meryem ve leyla dır.meryem bir harami olarak dünyaya gelmiştir ve annesiyle köyden kovulmuş ve köyden uzakta bir tepede küçük bir kulübede hayatına başlamışlardır . yemeklerini ve giyeceklerini meryemin babası karşılamaktadır.zengin biridir.haftada bir gün(perşembe) gelip kızını görür ekmeğini getirir gidermiş.bir hafta babası söz verdiği halde gelmemiş meryemde merak edip gitmeye kalkışır annesi gitmemesi için onu tehtit etmiş ve eğer giderse öleceğini içine yine cin gireceğini söylemiş. meryem artık tüm söylediklerine inanmadığı için kaçmış gitmiş şehre . babasının evini bulur ve yanına gitmek ister ama babası kapıyı açmaz ve şoföre çocuğu geri götürmesini söyler . meryem kaçar o gece kapıda yatar yağmur yağar ve sırılsıklam olur.babası yine görmek istemez bu sefer şoförle gitmeye razı olur. şoför dere kenarına kadar götürür sonra omzuna alıp tepeye tırmanır.kulübeye yaklaşınca ip ve ipte sallanan bir kadın görür ağlayarak koşar ama annesi ölmüştür .keşke gitmeseydim diye ağlar.sonra şoför kızı geri götürür .durumu öğrenen baba cemil cesedi kömer ve kızı yanına alır . fakat üvey anneleri yanında istemez kızları ona bir talip bulurlar.ve meryem kendinden 30 yaş büyük bi ayakkabıcı ile evlenir.ve afkanistana gider . babasına kızgındır ve konuşmaz sarılmaz . cemil yaptığına sonradan çok pişman olur.eve gider ve yavaş yavaş alışmaya çalışır. ilk çocuğuna hamile kalır.fakat hamamda düşük yapar ve çocuğunu kaybeder.birkaç hafta kocasıyla küserler ve konuşmazlar .bu arada ülkede savaş başlar artık sokağa çıkmak yasak ve din dışı eğitim yasaklanmıştır hatta kızlar okula gitmemektedir.erkeği olmadan sokağa çıkanlar kırbaçlanmaktadır.herkes ülkeden kaçmaktadır.bir gün yan komşusunun evine roket vurur ve yan komşunun kızı leyle meryemin bakçesine yaralı bi şekilde kurtulur ama ailesi ölür.abileride zaten şehit olmuşlardır.leyla iyileşir ama bu seferde meryemin kocası göz koyar ona ve meryemin üstüne kuma olarak getirir. bir kız çocuğu dünyaya gelir .ama bu çocuk kızın sevgilisi tarıktandır.ama kimseye söylemez başlarda meryem ve leyla hiç konuşmazlar ve birbirlerinden hep kaçarlar ama sonra kocalarına karşı birlik olurlar.sonra leyla ikinci çocuğa hamile kalır bu sefer erkek olur.birgün kocalarına daha fazla dayanamayıp kaçmaya çalışırlar ama askerler tarafından yakalanırlar.sonra kocaları hepsine eziyet eder odaya kapatıp aç susuz kalırlar ölmek üzeredirler.sonra affeder birgün tarık çıkp gelir ve eski konular çıkagelir.anlaşırlar ve kaçmaya çalışırlar kaçarken kocaları gelir ve meryem ondan kaçarken kürekle kafasına vurur ve ölür. leyla ve tarık çocukları ile kaçar ve yeni güzel bir hayata başlarlar.meryem ise herkesin önünde idam edilir. ve leylanın büyüdüğü yeri görmeye gider ve o zamanı hayal eder ve burada biter.

ALINTI

İndirme Linkleri
UploadMirrors: İndir (11 Farklı indirme seçeneği) bkz. UploadMirrors dosya indirme
Bitshare: İndir

 

Khaled Hosseini Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş E-Kitapları, 9.5 out of 10 based on 2 ratings

Khaled Hosseini Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş E-Kitapları ile Benzer Yazılar:

29 Temmuz 2011 Saat : 5:29

Khaled Hosseini Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş E-Kitapları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

Tıklayın Yardımcı Olun

E-POSTA ABONELİĞİ

E-Posta adresiniz:

Delivered by FeedBurner

E-Postanıza gelecek olan onay linkine tıklamayı unutmayın.

site ekle

SPONSORLAR

Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı...

Bu sitede yer alan dökümanlar tanıtım amaçlıdır.Edinilen Dökümanlar 24 saat içinde kullanıcılar tarafından silinmelidir.
Telif Hakkı nedeniyle iletişime geçildiği takdirde,ilgili bağlantı ve linkler gözden geçirilerek 72 saat içerisinde gerekli işlem yapılacaktır.

Bu siteden Alıntı yapılabilir.Alıntı yapıldığı zaman lütfen Kaynak linkini konu içeriğinde gösteriniz.