Mehmet Mollaosmanoğlu-Boğayı Öldür Kitabı Tanıtımı


Ruh bedeni terk ederken tıpkı boyundan boğazlı kazak çıkarır gibi bir etki bıraktığını okumuştu bir yerlerde. Ne yazık ki bu tecrübeyi yaşayamayacaktı. Görünüşe bakılırsa kuvvetli bir uyku gelmek üzereydi ve kazak, uyurken çıkacaktı. Hâlbuki ölüm anını bilinçli olarak yaşayabilse merakından da kurtulmuş olarak terk edecekti dünyayı. Gerçekten, insanoğlunun ilgi alanları farklı farklıdır ya, o da çocukluğundan beri ölmenin nasıl bir şey olduğunu merak edip durmuştu hep. Gerçi ölme kavramı yalnızca merak olarak yer bulmuştu zihninde, şimdiki gibi arzuya dönüşmemişti. Nasıl bir ruh haliyse, gençliğinde Raquel Welch için düşündüğü, “Bir kere dokunayım sonra Azrail gelsin alsın canımı,” kadar etkili ve sancılıydı şu andaki duyguları; kazağın çıkma anını yaşayayım varsın geri gelmeyeyim! Aklına tebelleş olan çapağı kovdu, direnmeyecekti, karar kıldığı en kolay ölüm yolu buydu ve ‘hem şoför mahalli olsun hem de cam kenarı,’ lüksüne yaşamı boyunca hiçbir zaman sahip olamamıştı zaten.
*****
Gelgelelim evrensel yasalar gün gelmiş devreye girmiş, bir zamanlar küçümsediği, kasabalı gözüyle baktığı akrabalarına muhtaç hale gelmişti. Aslında evrenin çekim yasasına filân inandığı yoktu, aldırdığı da… Hem artık akrabalarını çocukluktaki gözüyle de görmüyordu, seviyordu sadece. Sonuçta amcaları, halaları ve kuzenleri maddi yardımda bulunuyorlardı zaman zaman. Yoksa nasıl geçinecekti! Zaten kentin diğer insanları da İstanbul’dakiler gibi işkilli, kuşkucu değildi. Yardım etmeyi seviyor, derdini anlatabilecek birilerini kolay buluyordu. Velhasıl, Silifke’yi seviyordu, ömrünün sonuna kadar burada yaşayabilirdi; bir gayesi olsaydı!
*****

“Eğer bir gün normal insanlar gibi yaşadığını görürsem manastıra kapanmış keşişler gibi huzura ereceğim,”

“Beynimi toplumda yer etmiş kabullere uydurmaya çalışmıyorum bu yüzden normal olan benim, diye gözlerini kıstı.

“Tamam, tartışacak durumda değilim,” diye kestirip attı Namık masasına yürürken.

“Tartışma zaten, beyne yüklenmiş evrensel programı bozmak, Allah’ın yarattığını reddetmek olduğunu benden daha iyi bilirsin ancak işine gelmez,”

“Ferruh başlama yine,”

Ferruh aldırmadı. “İşine gelmez tabii, diğer insanlar gibi olmazsan müşteri bulamazsın, müşteri bulamayınca bu muayenehane sinek avlar ve sen beş kuruşsuz kalırsın… Tıpkı bana yaptıkları gibi suratlarını buruşturarak bakarlar insanlar sana. Arkandan dedikodu yaparlar, adam yerine koymazlar. Göğsün içinin önemi yoktur, cüzdan önemlidir değil mi?”

“İçinde İblis var biliyorum, neyse ki zararsız ve iyi huylusu,”

“Tabii,  düşüncelerin önüne engel konsun, içinden geldiği gibi davranmak ayıp olsun, adetler kurallar diye yumurtlayan uyuşturucularla ninniler söylensin ki insanoğlu sürü haline gelebilsin…”

“Evet, kesinlikle bir iblissin sen,”

“İnsanlar, önlerine konanı kabullenmeye alıştırılmış. Demokrasi denmiş ya, özgür olduklarını zannediyorlar, paraya ve ranta tutsak olduklarını anlamıyorlar. Beş para etmez bir film, edebi değeri olmayan bir kitap, sesi olmayan bir şarkıcı para ile moda haline gelebiliyor ve en çok izlenen/satan olabiliyor. Kimse filmin, kitabın müziğin iyisini araştırmıyor.”

“Toplumsal gerçekleri değiştirmiyor bu söylediklerin,” diyen doktor puflayarak oturdu koltuğuna. Ferruh’la bu konuları tartışamayacağını çok önceden biliyor olmalıydı. Kim bilir belki içten içe hak veriyor da olabilirdi. Hatta kasabada ve sülalede Ferruh’a en yakın kişi olması, onun bu farklı kişiliğe duyduğu ilginin sonucu da olması ihtimali vardı. Sebep ne olursa olsun Ferruh, Doktor’u seviyordu ve başı sıkışınca tereddüde düşmeden destek alabileceği tek insan olduğuna inanıyordu.

Kitabı Satın almak için Linkler

D&R 10,99TL
YeniKitaplar 11,70TL
KitapRA 12TL
KitapDenizi 12TL
KitapTürk 12TL
KitapYurdu 12,68TL
İdefix 12,75TL
KitapElinizde 13,50TL

 

Mehmet Mollaosmanoğlu-Boğayı Öldür Kitabı Tanıtımı, 8.9 out of 10 based on 8 ratings

Mehmet Mollaosmanoğlu-Boğayı Öldür Kitabı Tanıtımı ile Benzer Yazılar:

14 Temmuz 2012 Saat : 9:37

Mehmet Mollaosmanoğlu-Boğayı Öldür Kitabı Tanıtımı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

Tıklayın Yardımcı Olun

E-POSTA ABONELİĞİ

E-Posta adresiniz:

Delivered by FeedBurner

E-Postanıza gelecek olan onay linkine tıklamayı unutmayın.

site ekle

SPONSORLAR

Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı...

Bu sitede yer alan dökümanlar tanıtım amaçlıdır.Edinilen Dökümanlar 24 saat içinde kullanıcılar tarafından silinmelidir.
Telif Hakkı nedeniyle iletişime geçildiği takdirde,ilgili bağlantı ve linkler gözden geçirilerek 72 saat içerisinde gerekli işlem yapılacaktır.

Bu siteden Alıntı yapılabilir.Alıntı yapıldığı zaman lütfen Kaynak linkini konu içeriğinde gösteriniz.