Oktay Sinanoğlu Bye Bye Türkçe ve Büyük Uyanış E-Kitapları


BÜYÜK UYANIŞ

Derin uykudan uyandım. Rüya kafamda hala taptazeydi ; yeni görülmüş renkli bir film gibi. Nasıl derin bir uykuydu. Sanki elli yıldır uyumamışım. Rüyamda, halk Türkiye’nin her bir köşesine kadar uyanmış. Herkesin gözünde bir parlaklık; yüzlerinden kendine güven fışkırıyor.

Kadıköy’deyim, Beyoğlu’ndayım, Ankara’da Meşrutiyet caddesindeyim, Amasya’da, Antalya’da , Tekirdağ’da , Van’dayım:Sokaklardaki insanlar hızlı hızlı işlerini peşinde koşturuyor ,oysa yüzlerinde telaştan endişeden eser yok tam tersine mutlu ve sevecen bir hayat sürdürüyorlar.

2. KİME OY VERECEĞİZ BİZ BE KARDEŞİM

a- Amerikanın neft (petrol) satışları düşünülerek yapılış otoyol gibi caddeden, arabaların arasında harp filmlerindeki gibi zikzak koşarak karşıya geçtim.

b- Yaşlı başlı insanlar , bir şeyler imzalatmak için büyücek bir mekanda bekleşiyorlar.

c- Ülke satan fırkalardan birine değil de , gerçek ulusal sorunlarla mücadele etmekte olduğu için hızla büyümekte olan bir fırkaya (partiye) oyunu vermek istiyor.

d- Küçük bir fırkaya da oyunu versen , bu , içerdeki satılmışlara gidecek oylardan bir eksik olması demektir; kardır.

e-Sahte Atatürkçülük Edebiyatı yaparken Atatürk ün milli eğitimin milli olması temel ilkesini hiçe sayıp Lozan’ı da yırtıp yabancı misyoner okullarının anaokulu bile açmalarına destek oldu.

f- Yeni sömürgeciliğin baş aygıtı IMF’ye veya hükümet oryaklarına uyum sağlıyor.

g- Bir süre önce kendini ve daha bir çok ülkeyi besleyen buğday çiftçisini perişan edip halkı açlığa mahkum etti.

h. 3 Ağustos 2002’de , meclisi tatilden çağırıp Avrupa birliğinin bile haberdar olmadığı , Lozan da kazanılmış haklarımızı iptal manasına gelen , sonun da Türklerin Türkiye den kovulmasına yol açacak yasaları alel acele çıkardı.

I. Bankaları özelleştirme yaygaraları ile yok pahasına ona buna peşkeş çekip üstelik milleti en az 80 milyar dolarını hortumladı.

TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR

a. Türkiye son günlerde öyle yoğun gündem maddeleriyle kavruluyor.

b. Son günlerde Ermeni soykırım tasarısının Fransa da kabul edilmesi Diyarbakır da bir emniyet müdürünün şehit edilmesi, yolsuzluk olayları ve bu olayların üzerine gidilmesi noktasında siyasi kesim ile adalet mekanizmalarının karşı karşıya gelmesi ve bunun devamında da mecliste bir milletvekilinin kalp krizi geçirmesi gibi iç ve dış olaylar Türkiye nin Gündemini işgal ediyor.

3- BANKA SOYGUNLARI

a. Her memlekette olduğu gibi Amerika da da oluyor, birileri gidiyor bankanın birini 1-2 milyar dolar soyuyor.
b. Amerika parayı ülkelerden istiyor ama , nerede görülmüştür ki 11 bankanın aniden soyulduğu.
c. Türkiye gibi bir ülke için 10 milyar dolar korkunç bir mebladır.

4-EKONOMİK ÇÖKERTME HAREKATI

a. Türkiye nin iktisadi olarak aniden çökertme hareketi 2 sene evvel başladı.

b. 2 yıl önce Türkiye de iktisat gayet iyi gidiyordu.bir sürü kocaman gemiler İstanbul a geliyordu.

c. Sanayi , ihracat , esnaf ,Anadolu’nun esnafı her yerde hatta dışarılarda dahi işler yapıyorlardı.dışarıya muazzam bir gidiş vardı.

d. Altı ay içinde yapılan alışverişlerin hepsi birden kesildi, ülkemize birden bire turist gelmez oldu.

e. 50 senedir iktisadi durumunu tamamı ile birinin ağzından çıkacak 2 kelimeye bağlamışlar.

5-SANAYİSİZ KALKINMA OLURMU

a. Sanayi ninde önünün kesilmesi de aynı tarihe yansıyor .

b. Batıda sanayi olmadan kalkınan bir ülke var mıdır?

c. Üretimsiz bir kalkınma olur mu?

d. Türkiye de dünyada üretilen her şey bulunmaktadır.

6-BORÇLANDIRARAK BATIRMA TUZAĞI

a. Borçlanıp da , aldığın borçla bir yatırım yapıp da , o aldığın borçtan daha fazlasını kazanmasan ondan sonra o borcunun faizini ödemek için bir daha borçlanırsan bu gittikçe büyür gider.

b. En sonun da o yer batar ve neyin var neyin yoksa haciz koyarlar.

c. Bazı kurumlara önce zarar ettiriyorlar sonra bedavaya sattırıyorlar.

7-ÖZELLEŞTİRME VE KÜRESELLEŞME

a. Türkiye’de duyulmadan belki en az 5 sene önce İngiltere de , bilhassa Amerika da bu kavramlar üretildi.

b. Dünyanın bir çok ülkesin de , arkadan Türkiye de bu kavramların propagandaları başlamıştır.

c. Özelleştirme iyi bir şey olmuştur.
8-EZBERCİ EĞİTİMLE YETENEKLER KÖRELTİLMİŞ

Bu eğitim sistemi ile ezberci beyinler yetiştirildiğinden millet de sorgulama yeteneği köreltilmiştir.Üç dakikada milletin hayati önemde ki meselesi olan Türkçe eğitim konusunda söyleyeceklerini söylemişlerdir.

9- TÜRKİYE SAVAŞA GEREK KALMADAN DÜŞMANLAR İÇİN HAZIR EDİLMİŞTİR

a. Türkiye de savaş olacağını hiç zannetmiyorum. Savaşa gerek kalmadan pek çok şey düşmanlar için hazır edilmiştir.

b. Türkiye batacaksa hainleri de batacaktır.

10-ENDÜSTRİEL BÖLGE YASASI İLE TOPRAKLARIMIZ YABANCILARA GİDİYOR

a. Tarihte , Osmanlı’nın son zamanları dahil topraklar 1980’e kadar yabancıya peşkeş çekilmemiştir.

b. Şimdi ise topraklar ya ucuza yada bedavaya gidebiliyor.

c. Kendi temel değerimize dönmemiz gerekir, çünkü hem eğitimimiz kurtulur hemde iktisadımız.

d. Yerli teknolojisini sanayi ni kurmak olmalı, aslında bu teknoloji ve sanayi korunmaya başlamıştı ki engellendi.

11-TOPRAKLAR GİDİYOR

IMF’in istediği 4-5 tane kanun çıkardılar, bunun yanı sıra endüstriyel bölge yasasını çıkardılar.Bu kanunlar çıktı ancak kimse ye duyurmadılar ve büyük çapta Türk toprakları da verildi.

12-TÜRKÇE , TÜRETEBİLEN GÜÇLÜ DİL

a. Türkçe nin 10 bin yıllık tarihi , 1 milyon kök kelime ile dünyanın en eski ve köklü iki dilinden biridir.İngilizce ise 500 yıllık tarihi ve kelime türetme yeteneği olmayan yapısı ile zayıf bir dildir.

b. Alman dil bilimcileri yayınladığı gibi Türkçe, adeta matematik uzmanlarınca tasarlanmış kadar zengin ve türetilmeye açıktır.

c. Bugün sokak ta konuşulan İngilizce nin %60 ‘ ı yine İngilizlerin araştırmalarına göre Latince nin bozuğunun bozuğudur.

d. Özel okullar 25 – 30 bin civarında dır. Devlet okullarında ise eğitim verilmez.

e. Amerikan devlet okullarında liseden mezun bir öğrenci okumayı dahi bilmez.

f. Atatürk zamanında olduğu gibi eğitim dili Türkçe ye çevrildi. Tüm dünyada yabancı dil öğretim , labaratuvarı ve uzmanları ile özel bir alan kapsar.

ALINTI

BYE BYE TÜRKÇE

“Bye Bye Türkçe” adli kitap Prof. Oktay SINANOGLU’nun yazdigi ve çesitli yayin organlarinca yayinlanmis makaleler, kendisiyle yapilan söylesiler, Türk dili ve kendisi ile ilgili haberlerden olusmaktadir.

Kitabin giris bölümünde Oktay SINANOGLU’nun gördügü bir kabus anlatilmaktadir. Bir Nev-York Rüyasi;

Yil 2050’li yillar. Türkler, Ingilizler ve bazi milletler tarafindan kendilerin yapilmis olan kültürel sömürgelestirme oyunlarini artik diger ülkelere yapmaya baslamistir. Türkçe kelimeler Nev-York sehrinde yer bulmus ve önemli sözcükler haline gelmis; New York’ta ki okullar Türkler tarafindan satin alinmis, okullarin egitim dilleri Türkçe yapilmistir. Türkiye dünyanin en güçlü devletlerinden biri haline gelmis ve Türkçe ulusal dil olmustur; fakat para kazanma hirsi Türk isadamlari ve düsünürlerinin zekasini adeta köreltmis, bu yüzden barbar olunmus ve para için akil almaz seyler yapilmaya baslanmistir.

Kitabin gelisme bölümüne geçildiginde ise yazarin kendisi tarafindan yazilmis olan ve yayinlanmis makaleleri ile bazi konusmalarin metinleri yer almaktadir. Bunlardan hepsi önemli olmasina ragmen, en önemlilerini seçtim ve özet haline getirdim:

*Türkiye çok sik dil degistirmekte olan bir ülke… Neredeyse tek bir nesil içinde Osmanlica’dan Öztürkçe’ye, bundan da Oktay Sinanoglu’nun Anglomanca olarak tabir ettigi iki yüz elli kelimelik tarzancaya geçis yaptik. Dilimize artik bu sokak Ingilizcesi kelimeleri sokmamali ve onlari mutlaka dilimizden çikarmaliyiz.

Ingilizce geçmisi dört veya bes yüzyil bile olmayan, kelime hazinesi dar; kelime türetecek matematiksel yapiya sahip olmayan bir dildir. Bizim dilimiz ise geçmisi on bin yili bulan, kelime türetme yetenegine sahip olmasina ragmen son dönemlerinde Anglomanca özentisi bir dildir.

Ne bu kelime türetme yetenegi derseniz; Türkçe’de, matematiksel yapisindan dolayi, yeni anlamlara karsilik yeni kelimeler bulunabiliyor. Fakat Anglomanca’da kelime türetilemez olmus ve imkanlar kisitlanmistir. Ingilizce’de kelime türetilemediginden bas harflerden isim olusturulmaktadir. Dilbilimciler bu tarz sözcüklere ‘akronim’ diyorlar. Örnegin; RAM( Random Access Memory)

Ingilizler bir zamanlar Irlandalilara yaptiklarini simdi bize yapiyorlar. Irlandalilarin da önce dillerini yok etmis, yerine okullarda dersler Ingilizce islenir olmustu. Ayni sekilde bizim ülkemizde de ders dili Ingilizce yapilarak kültürümüz yok edilmeye çalisilmaktadir. Fakat sunu da unutmayalim ki Irlanda büyük bir mücadele verip kendi dil ve kültürünü kurtarmistir.

Dilimiz hakkinda baska bir konuya daha deginmek gerekirse bu dilimize giren kelimelerdir. 1930 yilindan 1980 yilina kadar dilimiz sadelestirilmeye çalisilmis; fakat son birkaç yildir dilimize Anglomanca girmesiyle dilimiz yeniden o eski günlerine dönmektedir. Tabi unutmamaliyiz ki bu konuda bir seyler yapmak bizlerin elinde… Bazi örnekler vermek gerekirse:

1. bakanlar kurulu/ kabine

2. milletvekili/ parlementer

3. basin-yayin/ media

4. yasal/ legal

5. seçenek/ altenatif

6. yöntem/ metot

7. örgüt/ organizasyon

8. merkez/ center

Dilimizi kurtarabilir miyiz konusu gündemde su aralar. Ama herkes birbirine ayni soruyu soruyor ‘Ne yapabilriz?’. Iste size birkaç seçenek:

1. Yabanci dil sadece bizim ögrenme sistemimizdeki gibi ögrenilmez. Bunun kamuoyuna anlatilmasi gerekir.

2. Yabanci dille egitim devlet tarafindan yasaklanmalidir.

3. Konusurken araya Anglomanca laflar sokmanin ayiplanacak bir davranis oldugunun anlatilmasi gerekir.

4. Mekan, isyeri vb. yer isimlerinin Ingilizce olmasi engellenmelidir.

Egitim sistemindeki hatalarin en önemlisi egitimin yabanci dille verilmesidir. Sinanoglu da bunun çok tehlikeli oldugunu savunmakta ve umuldugu gibi Türkiye’yi gelistirmeyecegini düsünmektedir. Yazara göre yabanci dilde egitim alan bir genç dilini ve kültürünü küçük görmeye baslar. Kendi dilinde ve dininde olmayan insanlara özenmeye ve onlar gibi yasamaya çalisir. Bu da Türk devletinin yavas yavas sonunu getirecektir elbette ki.

Egitim sistemindeki diger hatalara gelecek olursak bunlar hazirlik siniflari, dersaneler, Ingiltere’den gelen pahali ders kitaplari, disariya gönderilen ögrenciler ve ögretmen sorunlaridir. Bu sorunlar birbirleriyle baglantilidirlar.

Bu sömürgelesmenin zararlarina bir göz atacak olursak:

• Anadilde egitim yapmayan ülkeler kendi ekollerini olusturamazlar.

Ingilizce ile bilim egitimi sonucunda Bati hayrani, kendi ülkesini begenmeyen bir nesil ortaya çikar.

ALINTI

Büyük Uyanış Kitabını online okumak veya önizleme yapmak için TIKLAYIN
Bye Bye Türkçe Kitabını online okumak veya önizleme yapmak için TIKLAYIN

Kitaplar pdf formatındadır.
Dosya boyutu: 3 Mb

İndirme Linkleri
Hotfile: İndir
Transitfiles: İndir
Fileserve: İndir
Wupload: İndir

RAR ŞİFRESİ: www.blogdan.net

Oktay Sinanoğlu Bye Bye Türkçe ve Büyük Uyanış E-Kitapları ile Benzer Yazılar:

5 Ağustos 2011 Saat : 9:25

Oktay Sinanoğlu Bye Bye Türkçe ve Büyük Uyanış E-Kitapları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

SPONSORLAR

Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı...

E-POSTA ABONELİĞİ

E-Posta adresiniz:

Delivered by FeedBurner

E-Postanıza gelecek olan onay linkine tıklamayı unutmayın.

site ekle

Bu sitede yer alan dökümanlar tanıtım amaçlıdır.Edinilen Dökümanlar 24 saat içinde kullanıcılar tarafından silinmelidir.
Telif Hakkı nedeniyle iletişime geçildiği takdirde,ilgili bağlantı ve linkler gözden geçirilerek 72 saat içerisinde gerekli işlem yapılacaktır.

Bu siteden Alıntı yapılabilir.Alıntı yapıldığı zaman lütfen Kaynak linkini konu içeriğinde gösteriniz.