Serhat Poyraz-Şehristan Rivayetleri


“Derler ki, ölümün bakışlarına müsadif olan ve hâlâ hayatlarını sürdürebilecek kadar talihli âdemoğulları, dünyevi olmayan o soğuk bakışların sahibi varlığın, fani ya da ruhani gözlerinde çoğu zaman merhametten iz bulunmadığına şahit olmuşlardır. Merhamet, ancak ihsan sahiplerine bahşedilmiş bir lütuftur. Bu haşiyede kendimle cebelleştiğim asıl sual şudur; her kim ki bir canı yaratıcısına döndürecek kadar gaddarlaşmıştır ve cezaya tabi olmamıştır, işte o âdemoğlunun, hayatın bir sonraki menzilinde dinmeyen bir azap ile cezalandırılacağını kim bilebilir?”

Şaşaalı geçmişi, heybetli yapıları, masalsı güzelliğinin yanında gizli loncaları, düzenbazları, sokaklarda kol gezen ölümü ve zulmü barındıran bir diyar Şehristan. Bizans döneminden beri nice imparatorlar, nice padişahlar görüp geçirmiş, adaletin kılıcı olmaya ant içmiş gizli bir cellâtlar loncasına kabul edilmesiyle hayatı değişen Yavuz Ali’nin, Pencüyek’in, Kara Agop’un, Ali Cengiz’in ve nicelerinin şehri.

Serhat Poyraz bu ilk romanıyla edebiyattaki örneklerinin açtığı yoldan ilerliyor. Okuru usta bir anlatıcının kelimeleriyle çevrelerken, ölümün soğuk teması karşısında insan ruhunda açılan uçurumlara dokunuyor; okuru gerçekle kurmacanın birbirine karıştığı sınırlarda gezdiriyor. Sırlarla bezeli ortak geçmişlerinin ışığında, birbirlerinin kaderini ellerinde tutan bir ustayla çırağın giriştiği kanlı mücadele yeni hesaplaşmaların kapısını aralıyor.

Tarihin karanlık sayfalarına tuhaf ve bir o kadar ilginç bir pencere açan Şehristan Rivayetleri okurunu Kostantiniye’nin tekinsiz sokaklarında, metnin sesinin peşinden koşmaya çağırıyor.

2.

Kimilerinin Konstantiniyye dedikleri İstanbul şehrinde, ‘Şehristan’da bu vakte kadar bilmediğimiz rivayetleri hikâyet etmekte roman! Zamanı muğlak, olaylar ‘şüpheli’ olsa da Yavuz Ali, Kara Agop, Pencüyek, Ali Cengiz, Macit… hepsinin ayrı dünyası, benzer serencamı var! Hepsinin yolu kesişiyor bir noktada. Hepsinin yaşamı bir diğerine bağlı, pamuk iplikleriyle. O ipliklerin üstünde jilet gibi keskin hançerler… İstanbul’da gizli bir cinai şebeke; Mevt-i Esved! Zalim devlete karşı mazlum halkı savunan, sonradan yoldan çıkan silahşorlar loncası! Hayatını ‘ölüm’ün şekillendirdiği kahramanlar! Çok iyi başlıyor roman, çok iyi devam ediyor ve çok iyi sona eriyor! Serhat Poyraz’ın romanının daha ilk sayfaları itibariyle insanı etkilemesinin sebebi; “merak uyandırmayı” kusursuz bir şekilde başarıyor olması. Acaba ne olacak şimdi, diye diye kitabı bitiriyorsunuz! Boşluk yok, fazlalardan arındırılmış, eksiği de yok! Her şey yerli yerinde. Bu ifadeyi sevmesem de; genç yaşının acemiliğini hissedemeyeceğiniz oturmuş bir dil ve anlatımı var! Kitap için sağda solda, “İkinci İhsan Oktay Anar” diyenler çıkacaktır. Benzerlikler kurulabilir elbette, ama “Birinci Serhat Poyraz”ı okumak bence daha keyifli olacaktır. Çünkü bunu hak ediyor. Son zamanlarda beni en heyecanlandıran romandı, aşkolsun!

Kitabı Satın Almak için Linkler
İdefix 5,90TL (E-Kitap)
KitapRA 9TL
İmge 9TL
KitapTürk 9,60TL
AceleGelsin 10,20TL

Serhat Poyraz-Şehristan Rivayetleri, 5.0 out of 10 based on 1 rating

Serhat Poyraz-Şehristan Rivayetleri ile Benzer Yazılar:

29 Temmuz 2012 Saat : 6:43

Serhat Poyraz-Şehristan Rivayetleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

Tıklayın Yardımcı Olun

E-POSTA ABONELİĞİ

E-Posta adresiniz:

Delivered by FeedBurner

E-Postanıza gelecek olan onay linkine tıklamayı unutmayın.

site ekle

SPONSORLAR

Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı...

Bu sitede yer alan dökümanlar tanıtım amaçlıdır.Edinilen Dökümanlar 24 saat içinde kullanıcılar tarafından silinmelidir.
Telif Hakkı nedeniyle iletişime geçildiği takdirde,ilgili bağlantı ve linkler gözden geçirilerek 72 saat içerisinde gerekli işlem yapılacaktır.

Bu siteden Alıntı yapılabilir.Alıntı yapıldığı zaman lütfen Kaynak linkini konu içeriğinde gösteriniz.