Şifreler Böyle Çalınıyor!


Şifreler böyle çalınıyor!

Parola hack’lemede kullanılmakta olan 5 metot!

Hacker’ların başvuru yaptığı bu 5 zihin almamakta şifre çalma yöntemi sizi de oldukça şaşırtacak!

Sahip olduğunuz güvenlik risklerini düşündüğünüzde, size yapılabilecek bir saldırının bir ihtimal zararı olan yazılımdan geleceğini aklınızdan geçirirsiniz. Yalnız istatistiklere göre olağan bir parola saldırısına uğrama şansınız da eşittir. Parolanız bir hacker’ın eline geçtiğinde ise bunu dilediği gibi kullanabilir.

Bu yazımızda hacker’ların paroları elde ediyor kullanıdığı bir takım yöntemler bunlardan korunma yolları üstünde duracağız.

Sık kullanılmakta olan parolaları deneme

Parolanızı kırmak istemekte olan her hacker, ilk başta herkesin kullandığı parolaları dener. “şifre”, isminiz, “1234″ gibi tahmin edilmesi oldukça basit bulunan parolalar, hala sıkça kullanılıyorlar.

Korunabilmek için izlemeniz lazım olan yol ise basit. Bu çeşit parolalar kullanmayın. Parolanız bir kelimeden, sıkça kullanılmakta olan cümlelerden ve basit birleşimlerden oluşmasın. “süpermen”, “canavar” gibi parolalar kullanmayın.

Sosyal mühendislik yöntemleri

Sıkça kullanılmakta olan parola yöntemi işe yaramazsa, hacker bu sefer sosyal ağlar yoluyla parolanızı sahibi olmaya çalışabilir. Parolanız, bir hayvanınızın ismi ya da favori müzik grubunuzun adından oluşuyor olabilir.

Bu metot de işe yaramazsa size parolanızı girmeniz lazım olduğunu vurgulayan, gerçek gibi görünen sahte bir e-posta gönderebilir.

Ne şekilde korunabilirsiniz: sosyal ağınızı yanlızca dostlarınıza açabilirsiniz. Bunun beraberinde şahsi hayatınızla ilgisi olmayan bir parola seçebilirsiniz.

En zayıf halka

Bu yöntemlerde de başaramamış bulunan bir hacker, “hack ‘leme yeteneklerine” başvurabilir. Pek çok kullanıcı, değişik sitelerde aynı parolayı kullanmaktadır. Hacker’lar, pek çok sitenin zayıf bir güvenliğe sahip olduğunu da bilmektedir.

Ne şekilde korunmalısınız: her internet sayfası için aynı parolayı kullanmayın. Hiç olmasa bile e-posta hesabı gibi daha mühim hesaplarınız için değişik parolalar kullanın ya da bir parola yöneticisi yazılımından yardım alın.

Wi-fi paketlerini izleyerek

Şifresiz, açık wi-fi ağları büyük bir güvenlik riski meydana getirebilir. Bu ağlardan gönderilen bilgiler, ağın sinyalinin alınabildiği bütün yerlerden dinlenebilir. Buna ssl üzerinden gönderilmeyen parolalar da dahildir.

şahsınızı ne şekilde koruyabilirsiniz: açık wi-fi bağlantısını kullanıyorsanız, ince hesaplarınıza burdan giriş yapmayın. Olabildiğince https bağlantısını kullanın.

Keylogging

Hacker, parolanızı elde etmek için size iyi niyetli gibi görünen yalnız aslına bakılırsa bir keylogger taşıyan e-posta gönderebilir. Bu vasıta yüklendikten sonrasında parolalarınızı girdiğinizde onları kayıt altına alacaktır. Keylogger’lar rastgele bir zararlının bir parçası olarak da yüklenebilir. Kaydedilen verlier, parolaların toplandığı bir alana yollanır. Bir takım keylogging saldırıları, yanlızca tek şahsı değil fazla sayıda şahsı hedef alabilir, yalnız böyle bir saldırının sonuçları da yıkıcı olabilir.

Ne şekilde korunabilirsiniz: Ücretsiz güvenlik yazılımları dahi keylogger’lara karşı etkili bir güvenlik sunuyor. Bu çeşit yazılımları kullanmamanız için bir sebep yok.

Şifreler Böyle Çalınıyor! ile Benzer Yazılar:

16 Şubat 2012 Saat : 10:23

Şifreler Böyle Çalınıyor! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

SPONSORLAR

Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı...

E-POSTA ABONELİĞİ

E-Posta adresiniz:

Delivered by FeedBurner

E-Postanıza gelecek olan onay linkine tıklamayı unutmayın.

site ekle

Bu sitede yer alan dökümanlar tanıtım amaçlıdır.Edinilen Dökümanlar 24 saat içinde kullanıcılar tarafından silinmelidir.
Telif Hakkı nedeniyle iletişime geçildiği takdirde,ilgili bağlantı ve linkler gözden geçirilerek 72 saat içerisinde gerekli işlem yapılacaktır.

Bu siteden Alıntı yapılabilir.Alıntı yapıldığı zaman lütfen Kaynak linkini konu içeriğinde gösteriniz.