Trustrank Nedir,Nasıl Yükselir?


trustrank nedir?Bazı siteler arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için spam içerikler yayınlamakta,alakalı olmayan başlık,etiket ve kategorilerle sitelerine ziyaretçi çekmeye çalışmakta ya da sitelerini kopyala-yapıştır yoluyla çalıntı içeriklerle doldurmaktadırlar.Bu olay herhangi bir içeriğe ulaşmaya çalışan ziyaretçinin alakasız içeriğe yönlendirilmesine ve ziyaretçinin zaman kaybetmesine neden olur.

Ziyaretçiyi güvenli ve doğru içeriğe ulaştırmak için trustrank ortaya çıkmıştır.Trustrank bir nevi sitelere verilen güven oyudur.Pagerank sistemine destektir diyebiliriz;

Pagerankı yüksek olan site değerlidir.Pagerankı yüksek bir siteden başka bir siteye link(backlink) verildiği zaman o sitede değerini artırır.Bu düşünceyle karşılıklı link değişimi yapılır.Sitelerin değerleri yükselir ve arama motorlarında ilk sıralarda yer alırlar.

Bu olayın SEO uzmanlarınca çözülmesi ve anlatılması sitelerin sürekli link değişimi yapmalarına neden olmuştur.Tabi bu link değişimi her zaman kaliteli sitelerce yapılmamaktadır.Para karşılığında link değişimleri başlamış linkin ticaret ortamı oluşturulmuştur.Böylelikle içeriği kötü olan siteler dahi değerlenmiş,arama motorlarında üst sıralarda yerlerini almışlardır.

Googlede pagerankdan daha farklı çalışan fakat pagerankın destekleyicisi diyebileceğimiz Trustrankı ortaya çıkarmıştır.Trustrankı belirlerken bazı ölçütleri göz önünde bulundurmuştur.Bu ölçütler;

Sayfanın Yaşı; Eski siteler daha güvenilir kabul edilir;Daha deneyimli ve daha köklüdür düşüncesi hakim.

Kişisellik-Kurumsallık; Sitenin kurumsal yani bir şirket adına olması güvenliliğini artıracaktır.

Sayfaya gelen ve Sayfadan çıkan linkler; Siteye .edu,.gov uzantılı sitelerden link verilirse sitenin kalitesi artacak; pagerank ve trustrank değeri yükselecektir.Siteden çıkan linkler ise kaliteli sitelere verildiği sürece kaliteyi artırmaktadır.

Orijinal İçerik; Kopya olmayan,özgün,kaliteli içerikli sitelerin trustrankı yükselir.

Güvenlik Sertifikaları; E-ticaret sitelerinşn SSL sertifikası alması gerekir.SSL sertifikası trustranka etki eden bir faktördür.

Alan adının ne kadar süre kullanılacağı; Sitenizin alan adını alırken 1 yıl değilde 5 yıl gibi uzun bir süre için alırsanız,bu sizin spam sitesi olmadığınıza işaret eder ve trustranka önemli etkiler yapar.

Host Servisi; Hosting servisinin iyi olması ve sayfaların çabuk yüklenilirliği önemlidir.

Bu ölçütler dahilinde trustrankınız belirlenir. Trustrank tespit için bu siteye gidebilirsiniz.