Web Sitenizde Virüs olup olmadığını kontrol edin!


VN:F [1.9.17_1161]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Merhaba arkadaşlar bu yazıda sizlere internette dolaşırken rast geldiğim bir siteden bahsedeceğim.Sitemizin ismi sucuri.net…Bu siteye giriyoruz ve “what’s your domain” yazan yere kendi sitemizin adresini veya kontrol etmek istediğimiz sitenin adresini yazıyoruz.Bu kontrolün bize faydası google’nin sitemizi kötü yorumlamasını engellemek için varsa sorunları görmektir.Sorun çıkarsa bu sorunun giderilmesi için gerekeni yapmamızdır.

Bazen gördüğümüz bu site zararlı bağlantılar taşıyor,paylaşıyor veya bu sitede zararlı yazılımlar var gibi uyarı ekranıyla sitemizi karşı karşıya bırakmamak için bu site sorunları görmemizi sağlıyor.

Sitede yer alan bazı terimlerin Türkçe karşılığı:

Blacklisted:Sitenizin google tarafından kara listeye alınıp alınmadığını gösterir.Yani google‘nin sizi spam site olarak görüp görmediğidir.

Malware:

Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ile son zamanlarda bilgi ve bilgisayar güvenliği konusunda en ciddi tehditlerin başında kötücül yazılımlar gelmektedir. Kötücül yazılım (en:malware, İngilizce “malicious software”in kısaltılmışı), bulaştığı bir bilgisayar sisteminde veya ağ üzerindeki diğer makinelerde zarara yol açmak veya çalışmalarını aksatmak amacıyla hazırlanmış yazılımların genel adıdır.

En genel kötücül yazılım türleri şunlardır:

* Bilgisayar virüsü
* Bilgisayar solucanı (worm)
* Truva atı (bilgisayar) (Trojan horse)
* Arka kapı (backdoor)
* Mesaj sağnağı (spam) (Yığın ileti)
* Kök kullanıcı takımı (rootkit)
* Telefon çevirici (dialer)
* Korunmasızlık sömürücü (exploit)
* Klavye dinleme sistemi (keylogger)
* Tarayıcı soyma (browser hijacking)
* Casus yazılım (spyware)

Kirli yazılım (scumware) olarak da ifade edilen kötücül yazılımlar, hemen hemen her programlama veya betik (script) dili ile yazılabilmekte ya da birçok dosya içinde taşınabilmektedirler.

Malicious Jawascript: Malware tarzı kötü amaçlı jawascript kodlarının var olup olmadığını anlatır.

Malicious iFrames: Kötü amaçlı iframe’i ifade eder.İframenin ne olduğunu aşağıdaki açıklamada bulabilirsiniz.

iFrame asıl HTML sayfası içerisinde bulunan ve kaynağını, yani içeriğini asıl sayfa dışında başka bir siteden alan çerçevelerdir. Bu çerçevelerde zaman zaman kaydırma çubukları görebiliriz ama bu çubukların olması şart değildir tabi..

Ne işe yarar iFrame? diyecek olursanız, pek çok farklı kullanımı olmasının yanında sitenin hızını arttırdığını ilk önce söylemeliyim. Çünkü iFrame kullanılmadığında sunucu bütün sayfayı baştan aşağı tekrar yükler. Bu da zaman kaybı demektir. Fakat iFrame kullanıldığı zaman sadece gerekli alanlar değiştiğinden sayfa yüklenmesi daha hızlı gerçekleşir.

Drive-By Downloads:Karşıdan yüklenecek olan dosyaların güvenli olup olmamasını anlatır.Kullanıcıları etkileyen en önemli kavramdır diyebiliriz.

Anomaly detection:Sitede uyumsuzluk,uygunsuz içeriklerin,bağlantıların olmasını anlatır.Kısaca sitede göze çarpan anormalliklerdir.

IE-only attacks: İnternet Explorer’e karşı yapılan saldırı ve tehditleri anlatır.

Suspicious redirections: Şüpheli,zararlı yönlendirmeler olarak çevrilebilir.

 

Web Sitenizde Virüs olup olmadığını kontrol edin! ile Benzer Yazılar:

8 Temmuz 2012 Saat : 9:10

Web Sitenizde Virüs olup olmadığını kontrol edin! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

E-POSTA ABONELİĞİ

E-Posta adresiniz:

Delivered by FeedBurner

E-Postanıza gelecek olan onay linkine tıklamayı unutmayın.

site ekle

Puan Ortalamaları

Average blog rating:

6.9

SPONSORLAR

Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı...

Bu sitede yer alan dökümanlar tanıtım amaçlıdır.Edinilen Dökümanlar 24 saat içinde kullanıcılar tarafından silinmelidir.
Telif Hakkı nedeniyle iletişime geçildiği takdirde,ilgili bağlantı ve linkler gözden geçirilerek 72 saat içerisinde gerekli işlem yapılacaktır.

Bu siteden Alıntı yapılabilir.Alıntı yapıldığı zaman lütfen Kaynak linkini konu içeriğinde gösteriniz.