Windows xp IIS Kurulumu ve Localhost


ISSArkadaşlar bu yazımda size xp de IIS(Internet Information Services) kurulumunu anlatacağım.IIS kurulumuna başlamadan önce bilgisayarımızın cd-roomuna windows xp cdsini takalım.Xp cdsi takılı olmadan IIS kurulmayacaktır ve Windows Xp Home Edition versiyonunda da kurulumu gerçekleştiremeyiz.Home sürümünde IIS desteklenmiyor.

Xp cdmizi taktıktan sonra başlat menüsünden Denetim masası/Program Ekle veya Kaldır/Window Bileşenlerini Ekle-kaldır bu yolu izliyoruz.Daha sonra Internet Information Services(IIS) kutucuğunu işaretliyoruz.İşaretledikten sonra ileriye tıklıyoruz.Böylece IIS yi kurmuş blunuyoruz.

ISS

Yukarıdaki resmi tıklayarak büyütebilirsiniz.

IIS‘yi kurduk Windowsun kurulu olduğu sürücüye genellikle C sürücüsüne inetpub adlı bir klasör oluştu.Bu klasör bizim localhostumuzun dizinidir.İnetpub/wwwroot dizinine yeni bir klasör oluştururuz ve web çalışmalarımızı o klasörün içine atarız.Örneğin; inetpub/wwwroot dizinine deneme adında bir klasör oluşturalım.Sonra deneme klasörünün içine bir not defteri açalım ve not defterinin içine aşağıdaki kodları yazalım.

<%

response.write “Merhaba”

%>

Not defterini default.asp olarak inetpub\wwwroot\deneme dizinine kayıt edelim.Daha sonra internet tarayıcımızı çalıştıralım ve adres satırına localhost/deneme/default.asp yazalım.Ekrana Merhaba yazısının çıktığını göreceğiz.

Buradaki localhost kavramı IIS kurulumunda kendiliğinden oluşan C:\inetpub\wwwroot dizinini karşılamaktadır.inetpub/wwwroot dizinine herhangi bir klasör açarsak bu yol şöyle olacaktır; C:\inetpub\wwwroot\klasör ismi.C:\inetpub\wwwroot=localhost olduğuna göre biz bu klasöre giderken tarayıcımızın adres satırına localhost/klasör ismi yazacağız.

Başka bir deneme yapacak olursak

<html>

     MERHABA

</html>

Yukarıdaki html kodlarını bir not defterine yazın ve index.html olarak kaydedin.index.html dosyasınıda C:\inetpub\wwwroot\deneme dizinine atın.Daha sonra internet tarayıcınızı açın ve adres satırına localhost/deneme/index.html yazın.Ekrana MERHABA yazısının çıktığını göreceksiniz.