Yerli yazarlardan 4 e kitap


1) Reşat Nuri Güntekin-Miskinler Tekkesi

2) Burak Turna-Üçüncü Dünya Savaşı

3) Canan Tan-Piraye

4) Necip Hablemitoğlu-Köstebek

Reşat Nuri Güntekin-Miskinler Tekkesi hakkında ;

Kitap, Türkiye’deki dilencilerin dünyasını ve cahil hocaları başarıyla tasvir eder. Yazarın en dikkate değer eserlerinden biridir. Padişah II.Mahmut dönemi ileri gelenlerinden olup padişaha yakınlığıyla tanınan Kocabaş Kazasker Şemsettin Molla’ nın torununun hayatı üzerine kurulmuş bir kitaptır. Padişahın ekmek kırıntılarının kat kat işlemeli bohça ve sedef kutularda saklandığı bir ortamda, padişah dilencisi bir dedenin torunu olan ve hem meşrutiyet hem cumhuriyet dönemlerinde yaşayan roman kahramanı, bir çeşit soya çekimle dilenciliği meslek edinir.

Burak Turna-Üçüncü Dünya Savaşı hakkında ;

Yıl 2010… Dünya güç dengesinde, kartlar yeniden dağıtılıyor. Küresel ve bölgesel güçler, kendi hegemonyaları için dünyayı ateşe vermeye hazır. On yıllar öncesinden uç veren bunalım, bir dünya savaşı ile dengeye dönüşecek mi? Tarihe gömüldüğü sanılan akımlar yeniden mi sahneye çıkıyor? Dünya nereye gidiyor?
Aralık 2004’te yayınlanan Metal Fırtına, Türkiye’de politik kurgu türünde tam bir fırtına estirmiş, 450 binlik satış rakamına ulaşarak 14 hafta boyunca “çok satanlar” listesinin zirvesine oturmuştu. Yerli ve yabancı basında haftalarca tartışılan Metal Fırtına’nın yazarı Burak Turna, Üçüncü Dünya Savaşı ile bu rüzgârı devam ettiriyor.

Burak Turna, Üçüncü Dünya Savaşı’nda bir yanıyla siyaset dünyasının görünen yüzünde yaşananları roman diliyle yorumlarken, öte yandan da reel politiğin görünmeyen kanatlarına ilişkin ilginç okumalara yelken açıyor.

Avrupa Birliği Anayasasının onay sürecinde yaşanan tıkanıklık ve genişleme politikasının halklar tarafından tasvip edilmemesi, Birliği, tarihinin en sıkıntılı devrelerinden birine sürüklerken, kitabın temel söylemlerinden birinin, Avrupa Birliği’nin geleceğine ilişkin öngörülere dayanması, epeyce tartışma yaratacak gibi görünüyor.

Öte yandan kitaptaki çatışma sahnelerinde konvansiyonel silahların yanı sıra gelişmiş uzay teknolojisinin ve nanoteknolojinin uygulandığı yepyeni araçların devreye girmesi de kitabı daha da ilginç kılıyor.

* * *

Yıl 2010… Yeni bir dünya savaşı kapıdadır… 1215 Magna Carta’dan bugüne uzanan ilişkiler zinciri, Doğu ve Batı medeniyetlerini karşı karşıya getirir. Avrupa’nın Katolik ve Protestan havzasında giderek yükselen Neo-Nazi hareket, Türklere ve diğer yabancı unsurlara karşı saldırılara, yeni bir soykırım hareketine girişir. Yeni bir Nazi iktidarının acılarını yaşamak istemeyen Rusya, Avrupa’ya saldırır, Baltık ülkelerini ezer. Bütün bu olaylara kayıtsız kalamayan Türkiye, kilit bir operasyon düzenleyerek savaşa dahil olur.

Pasifik’te ise ABD ve Çin arasında amansız ve kanlı bir savaş başlamıştır. Uzay araçlarının ve yepyeni tekniklerin kullandığı bu savaş dünyayı yok olmanın eşiğine getirecektir. Dünyaya yön vermeye çalışan ezoterik örgüt Ölüm Kardeşliği, tüm tarafları tahrik eder ve dünyayı, görülmedik bir felakete sürükler…

“Medeniyetler Savaşı” bütün şiddeti ve acımasızlığı ile başlamıştır.

turkforum.net

Canan Tan-Piraye hakkında ;

…Kızıl saçlıymış Piraye.

Kendimi, keşke ben de kızıl saçlı olsaydım, diye hayıflanırken yakaladım kaç kez…

Okudukça, dizelerin arasına dalıp kendimden geçtikçe, tehlikeli bir biçimde özdeşleşiyordum Piraye’yle.

Tiyatro sahnemde, bundan sonraki rolüm belliydi artık. Nâzım Hikmet’in Piraye’si rolünü oynamak…

Peki bana eşlik edecek oyuncu kim olacaktı?

Bunu düşünmek hile anlamsızdı; karşımda Nâzım vardı ya…

ŞİİR YÜZLÜ PİRAYE… kendi yazdığı senaryolarda yaşıyor.

…Kim olursa olsun; evleneceğim insan, benim varlığımı yok sayarak bir başkasıyla beraberlik yaşayacak ve ben buna seyirci kalacağım ha…

Yazgıymış!

İnanmıyorum yazgıya falan… Onu yaratan da, şekillendiren de bizleriz.

Benim yazgım kendi çizeceğim yoldur!

O yolda beraber yürümeyi kabullendiğim insanı da kimseyle paylaşamam ben…

YAZGIYA BİLE KAFA TUTACAK KADAR YÜREKLİ… Özgürlüğe âşık!

Ancak, başkaları tarafından yerinden oynatılan kilometre taşlarının, gene başkalarınca gelişigüzel dizilmesiyle önüne serilen yolda yürümeye mecbur bırakılınca… İşler değişiyor.

…Hiç hayıflanma, o şiirsellikten uzak düştün diye. Gözlerini aç ve o günlerde göremediğin gerçeği gör artık…

Nâzım da o sevda yüklü dizelerini eliyle bir kenara itip, daha sıcak bulduğu kollara koşmamış mıydı?

Haşindin yaptığı, onunkinden çok mu farklı?

..Kendince tanrılaştırdığın tapınmaktan gurur duyduğun putların, gerçekte basit birer taş parçası olduğunu ne zaman kavrayacaksın?

Ama, gönlün gerilerde bir noktaya takılı kaldıysa eğer, sevinebileceğin bir gerçeklik duruyor orada.

İşte şimdi, Nâzım’ın kızıl saçlı Piraye’siyle tam olarak özdeşleştin.

Kutlu olsun.

kitap.antoloji.com

Necip Hablemitoğlu-Köstebek hakkında ;

Yıl 1925. Büyük Atatürk, genç Cumhuriyetin yurttaşlarına ve dış ülkelere şu tarihi mesajı veriyordu: “Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olamaz”…
Yıl 2002. Türkiye Cumhuriyeti, şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olma yolunda, devrimlerden dönüş sürecinin sancılarını yaşıyor… Geçtiğimiz yüzyılın başında, İngiliz işbirlikçisi Derviş Vahdeti, Sait Molla, Dürrizade Abdullah, İskilipli Atıf gibi mürtecilerin tasfiyesi üzerine Cumhuriyet kurulmuştu. Bugün, küreselleştiği iddia olunan dünyada, gerçek anlamda küreselleşen Türkiye vatandaşı mürteciler, İngiltere’nin yanısıra, A.B.D., Almanya, Libya, Suudi Arabistan gibi ülkelerden yönetilmeye, yönlendirilmeye devam ediyorlar. Yalnız bir farkla ki, A.B.D.’den gelen kimi müritler, Türkiye’de milletvekili seçilip “türban krizi” yarattıktan sonra tekrar anavatanlarına geri dönerken, kimi dervişler de, milletvekili olmadıkları halde, Türk Hükûmeti’ne dışarıdan bakan olarak girebiliyor, yabancı taleplerinin takipçiliğini yapabiliyor. Ve bu araştırma konusu olan, yasadışı hocaefendi sanını (!) kullanmayı yeğleyen kimi şeyhler de, sanki gizli bir mübadele protokolü varmış gibi, kendi ülkesinden yeni vatan A.B.D.’ne rahatlıkla hicret edebiliyor…

İndirme Linkleri

Hotfile:  indir

Fileserve:  indir

Wupload:  indir